12/06/2014

divlji luk vlasac | zacin | uzgoj | recepti

DIVLJI LUK VLAŠAC ZA ZDRAVLJE

Divlji luk vlašac je samonikla višegodišnja biljka nežne lukovice sa cevastim listovima plavozelene boje, veoma je popularan začin koji kako svojim mirisom tako i ukusom podseća na luk. U narodnoj medicini koriste se  brojne recepture ove više nego lekovite biljke, kako za regulisanje krvnog pritiska tako i za prevenciju gripa i prehlade,kojima je upravo sada sezona..

divlji luk vlašac recepti

LUK VLAŠAC UZGOJ

Biljka se sadi krajem marta meseca, a sa početkom juna formiraju se dekorativna cvetonosna stabla sa bledo-ljubičastim cvetovima. Divlji luk vlašac je izuzetno otporan na nešto niže temperature i
mehaničke povrede, pa se njegovo lišće može rezati više puta u toku jedne godine, posle čega se brzo regeneriše. Tokom zime lukovice od vlašca se presađuju u saksije i drže u zatvorenom prostoru uz redovno zalivanje, pa se on na ovaj način, praktično, može upotrebljavati tokom cele godine. Biljka vlašac zahteva nešto rastresitiju zemlju, u koju se bar jednom u toku 30 dana dodaje kvalitetno đubrivo,a budući da veoma brzo i bujno raste ,neophodno je da se na svakih dvadesetak dana potkraćuje. Saksiju stavite na dobro osunčano ili polusenovito mesto. Pored toga što uspešno obara krvni pritisak, sprečava i nakupljanje vode u tkivima, nedavno je otkriveno da divlji luk pomaže u slučaju raka jetre.Vlašac latinski naziv - Allium schoenoprasum  a na engleskom naziv joj je - chives.

DIVLJI LUK VLAŠAC KAO LEK


Već smo napomenuli koliko je ova biljka značajna za obaranje kr.pritiska i da sprečava nakupljanje tečnosti,ali to nisu i njegove jedine zdravstvene dobrobiti i prednosti, ima ih daleko više. Divlji luk vlašac sadrži idealnu kombinaciju gvožda i C vitamina, koja organizmu daje svu neophodnu vitalnost, pritom značajno poboljšava naš apetit, pospešuje još bolje varenje hrane i samim tim olakšava probavu, prevenira pojavu neugodnih gasova i i razvoja bakterija u našim crevima ,te jača krv. Pritom, sastojci vlašca pomažu "laboratoriji organizma" da ukloni nagomilane toksine iz tela, smanjuju količinu šećera u krvi i blagotvorno deluju na naš mozak pa se savetuju u slučaju Alchajmera i staračke demencije. Svež vlasac bogat je sa dragocenom folnom kiselinom koja je neophodna za sintezu DKA i deobu ćelija. Adekvatan unos folne kiseline tokom drugog stanja, pomaže u sprečavanju  nastanka defekta neuralne cevi kod novorođenčadi.

VLAŠAC ZAČIN U KUHINJI 


Sveže naseckan divlji luk vlašac dodaje se sezonskim salatma posebno onoj od krompira, jelima od jaja,mekim sirevima, i lekovitim čorbama. Specifičan ukus daje omletima,domaćim paštetama
i raznim vrstama laganih povrtnih variva, kao i većem broju soseva na bazi pavlake,jaja i sira (npr.recept za sir i pavlaku s vlašcem) ili jogurta. Biljka vlašac je i sastavni deo velikog broja začinskih mešavina, a izuzetno se se slaže s renom,estragonom i peršunom. Uvek ga trebate kupovati svežeg, važno je da ga dobro operete pre upotrebe, potom ga trebate i iseckati na sitno, te ukoliko se koristi i sledećeg dana, onda se umotava u vlažnu krpu i drži u frižideru. Ne savetuje se da se duže ostavlja u vodi, jer kada upije tečnost, postaje mekan i gnjecav. Prilikom kuvanja dodaje se na kraju, jer brzo gubi aromu. Kada u trgovinama i supermarketima tražite divlji luk vlašac,uvek povedite računa da kupite onaj sa intenzivnijom zelenom bojom (svež) ,a ako se vama i vašim ukućana ne odgovara njegov jak ukus,već vam se više sviđa nešto blaži ukus,uzmite mlađe i sitnije biljke.

VLAŠAC RECEPTI 


Veliki je broj jela u koja možemo uključiti divlji luk vlašac,jedno od njih je i fenomenalni zeleni umak,koji svakako treba da isprobate..

ZELENI UMAK OD VLAŠCA

Potrebno nam je :

  • četiri do pet tvrdo kuvanih jaja
  • vinsko sirće ( 1 decilitar)
  • voda ( 1 decilitar)
  • šećer ( 1 kafena kašičica)
  • senf ( 1 kafena kašičica )
  • ulje ( 1 dl)
  • biber ( sveže samleveni)
  • peršun 
  • divlji luk vlašac
  • kapar
  • kisela pavlaka ( 1 decilitar)
  • vegeta ( kafena kašičica )
Priprema : za početak dobro izmešajte vodu i vinsko sirće te im pridodajte prvo šećer ,pa zatim i vegetu. Malo prokuvajte i pustite da se prohladi. Za to vreme iseckajte peršun,jaja(tvrdo kuvana),a što sitnije isecite kapar i divlji luk vlašac.U dobro ohlađenu mešavinu sa vegetom i sirćetom izručite sve to i još im dodajte naknadno senf i ulje.Za njima se stavlja pavlaka i biber i takođe sve dobro izmešajte.(po želji možete i dodatno dosoliti, samo ako vam vegeta nije dovoljna).Sada sve skinite sa šporeta i stavite na stranu,na neko hladnije mesto da se prohladi narednih sat do dva. Ovako dobijeni zeleni umak od vlašca iskoristite kao fenomenalan preliv,kojim možete preliti bareno povrće,kuvanu ribu ili meso ali i za raznorazne sveže sezonske salate.
Uz tekst divlji luk vlašac preporučujemo i članak biljka sremuš .

Nema komentara:

Objavi komentar